Černý teriér FCI kennel Kettfar
Menu Klub chovatelů Černých teriérů

Úprava

Jak správně koupat

Mohlo by se zdát, že vykoupat psa není žádná věda a nijak zvlášť důležitá věc.Věnuji se úpravě všech plemen profesionálně. Kromě česání je velice důležité, jak je pes vykoupaný, aby mohl být kvalitně upraven.
Základem před koupáním je psa pořádně rozčesat a vykartáčovat.Pokud si někdo myslí, že chuchvalce co se vytvořily na pejskovi se vykoupáním rozpustí a ztratí, je velký omyl.Když namočíte psa, který má na sobě odumřelou, uvolněnou a nevyčesanou srst,docílíte toho, že ho už jen stěží někdo učeše.Mrtvá srst se slepí a zacuchá do zdravé.
Máme tedy učesaného pejska. Pokud si nejsme jistí, že mu nenalijeme vodu do uší, můžeme mu tam dát smotek vaty.Postavíme ho do vany a pořádně ho sprchou namočíme.Děláme to tak, že sprchou jezdíme po těle.Voda by měla být spíš vlažná, příliš teplá voda srst ničí.
Do láhve si připravíme rozředěný šampon, asi na 5 dílů vody 1 díl šamponu,nebo podle návodu.Podle mých zkušeností moc nezáleží na druhu šamponu, většinou výsledek je stejný.Jen by to měl být šampon určený pro psy a ne pro lidi.Já používám šampon s norkovým olejem prodávaný pro salony.
Začneme šamponovat hlavu a fousy a pokračujeme na celé tělo, nakonec si necháme nohy.Pokud pes není moc špinavý stačí šamponovat jen jednou.
Nejdůležitější na celém koupání je všechen šampon vymýt. Opět jezdíme sprchou po těle a druhou rukou si pomáháme.Vodou nešetříme, splachování šamponu trvá dlouho a je potřeba hodně vody.Pokud nespláchneme psa pořádně je srst potom matná,lepí se a špatně se češe.Můžete srst ještě ošetřit kondicionérem, ale i ten musíte dokonale spláchnout.Já používám na ošetření srsti spray POLISCH od firmy BIO GROOM.Tento přípravek se nanáší na mokrou srst po koupání a už se neoplachuje.Usnadňuje rozčesávání a srst je po něm lesklá.
Pokud jdete na stříhání nebo na výstavu je vhodné psa vyfénovat.Můžete srst nechat proschnout volně a fénovat až vlhkou srst. Fén nastavíme tak, aby vzduch nebyl příliš horký.Kromě toho, že by to psa pálilo, tak by jsme mohli srst spálit a ta by se pak ulámala.Fénujeme srst proti směru růstu od půlky hřbetu k hlavě a po růstu srsti od půlky k ocasu.Nohy i stehna fénujeme nahoru.Boky a hrudník fénujeme také nahoru k hlavě.Pokud máme takto upraveného psa, bude se dobře stříhat a konečný výsledek bude mnohem lepší než u psa, který není správně vykoupaný.

Ennie Kettfar před stříháním a po úpravě.

tak vypadá černý teriér, když se celý rok nečeše a nestříhá.

Česání

Česání není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.Musíme mít kvalitní hřeben a kartáč, na každou srst je určen jiný, ale o tom psát nebudu, určitě vám poradí v prodejně nebo přímo v salónu. Většina pejsků česání moc rádi nemají, najdou se i takoví, kteří to přímo nenávidí.Pokud máme pejska s delší srstí česání se nevyhneme, tak je nejlepší začít hned u štěněte, když je srst ještě krátká a pejska to netahá.Pejska si postavíme na stůl, aby nám nemohl utíkat.Nejprve srst kartáčujeme po i proti směru růstu.Jednou rukou si srst nadzvedáváme a kartáčujeme po vrstvách, abychom se dostali až ke kůži.Když máme psa pořádně učesaného kartáčem, přijde na řadu hřeben.Zase češeme po i proti směru růstu srsti.Hřeben by měl hladce projíždět aniž by se zasekával za neučesanou srst.Pokud se to stane podržíme si chuchvalec srsti v prstech a opatrně hřebenem rozčešeme.Zvlášť si dáme pozor na místa, kde se srst cuchá nejvíce.Jsou to místa pod paží předních tlapek, mezi zadníma nohama a za ušima.Při česání dbáme na to abychom pejska nečesali moc hrubě a kartáčem ho neškrábli.Frekvence česání by měla být aspoň jedenkrát týdně a vždy před koupáním.